Haber Detayı
31 Ekim 2020 - Cumartesi 14:11 Bu haber 320 kez okundu
 
ASLAN ve ARKADAŞLARI
Günümüzü anlatan temel öykü; Aslan ve arkadaşları…
GÜNCEL Haberi


Merhaba;

Aydın İli hakkında ve “Aydını Türkiye'nin İlk Beş Vilayeti Arasında Yer Almasını Sağlayacak Fikir Proje Belgeseli”  makalemize izninizle devam ediyorum.

Aydını Türkiye'nin İlk Beş Vilayeti Arasında Yer Almasını Sağlayacak Projeleri yazmaktaki hareket noktalarımızı, nedenlerini, proje başlıklarımızı bir ve ikinci bölümde konuk yazar olduğum bu köşede yayınlamıştık.

Ve demiştik ki; “1994 yılında ön tespitlere göre “ 40 – 50 yıl önce Milli Gelir’den aldığı pay yönüyle ilk sekiz il içinde olan Aydın[1], sahip olduğu toprak, su ve insan kaynakları potansiyele rağmen son yıllarda hak ettiği noktaya gelememiş özellikle, son on yılda gittikçe fakirleşmiştir. Gayri Safi Yurt İçi Hasıladan kişi başına düşen milli gelir yönüyle 1988 yılında 1811 $ ve iller sıralamasında 14. sıradayken, sırasıyla kişi başına 2017 yılında 7.694 $ ve 2018 yılında 6.856 $’la 22.sıraya gerilemiştir. Bu rakam 2018 yılında Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir olan 9.632 $’ın altındadır. Özetle, Aydın İli son yetmiş yılda ülkemizde ürettiği gayri safi hasıla yönüyle sahip olduğu insan kaynakları, toprak ve su kaynakları yani tarım, turizm, gıda sanayi, madencilik, enerji potansiyeline rağmen hak ettiği değeri korumanın dışına 8.sıradan 22. Sıraya gerilemiştir. Çok sevdiğimiz, 21 yıl hizmet ettiğimiz ve uğruna şiirler yazdığımız Aydın İli’nin sahip olduğu potansiyele karşı hak ettiği refah düzeyine sahip olmaması ve illerin ürettiği gayri safi yurt içi hasıla yönüyle hep 20. sıranın altında olması bizi derinden üzmektedir. TÜİK’e göre 2017 yılında Aydın İli toplam 30.165 milyon TL GSYİH üretmiş ve kişi başına 28.072 TL gelirle iller sıralamasındaki yeri 22. sırayken, İstanbulda, hepimizin bildiği bir e-ticaret firmasının yıllık hasılatının yaklaşık 14,5 milyar TL olduğundan hareketle, Aydın İlinin bir yılda ürettiği toplam mal ve hizmet değerinin yarısını ürettiği sonucuna çıkarmak bizleri üzmüştür. İşte bu nedenle durumdan vazife çıkararak01/05/2020 tarihinde Aydın İli için vizyon olarak belirlediğim “Aydın İlinin, Türkiyenin İlk Beş İli Arasında Yer Almasını Sağlama Yolunda Çağdaş, Katılımcı, Örgütlü, Yaşam Standardı Yüksek, Yer Altı Ve Yer Üstü Zenginlikleri İle Yüksek Katma Değerli Tarım Ve Tarıma Dayalı Sanayisini Sürdürülebilir Biçimde Geliştirmiş, Rekabet Gücü Olan, Dijital Pazarlarda Söz Sahibi, Doğal Ve Kültür Mirasını Turizm Ve Eğitim İle Dünyaya Sunan, Dağlarından Yağ, Ovalarından Bal Akan Aydın”  fikir proje belgeselini Aydına yararlı olma ve bu yolda çaba harcayanlara fikir vermesi amacıyla paylaşmak isterim”

İkinci makalenin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından,ülkemizin gelişme ve kalkınmasında önemli hizmetler vermiş Devlet Adamı, Bilim İnsanı, Ekonomist (DPT Müsteşarı), 20. Dönem NATO Parlamenter Asamblesi ve Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyesi, Milletvekili Sayın İlhan Kesici’nin teşekkür mesajı dışında (ki takdirlerine için ben teşekkür ederim)  Aydının gelişme ve kalkınmasında  hali hazırda rol alan ilgili ve yetkililerden bir tepki görmediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.

Bu gün bir öykü anlatmak istiyorum. Denir ki; “köle efendinin vazgeçilmezidir,  fakat efendi köle için vazgeçilmez değildir ya da bunu yöneten ve yönetileni uyarlıyorum ben!

Bir çiftlikte Yaralı Bilge Aslan arkadaşlarına demişki: Ne arzu ettiğinizin bilincinde değilsiniz. Fakat, insanlar için bu durum farklıdır. İki insanın arzuları karşı karşıya geldiğinde ortaya çıkan, sosyal ilişkiler tarihine denktir. İnsanların gerçekten arzu ettikleri şey, başkaları tarafından arzu edilmektir. Diğer bir deyişle, diğerleri tarafından tanınmak isterler. Bu da demek oluyor ki insandaki arzu,  temel olarak tanınma arzusudur.

İnsanlar diğerlerinin; kendilerine ait ve kendilerini diğerlerinden ayıran bir değer vermesini isterler. Bu, insanlık halidir. İnsanların temel özelliği,  kendilerini diğerlerine kabul ettirmeye çalışmalarıdır. Kişisel farkındalık, yalnızca, kişi diğerleri tarafından otonom bir birey olarak tanındığında ortaya çıkar. Aynı zamanda kişisel farkındalık, ölümle de mücadele eder.

İnsanlık Tarihinin ilk birlikte yaşam anlarından itibaren, iki figür oluşturulmuştur: Efendi ve köle. İlk figür kendini ikinciye zorla kabul ettirir. Bunu birbirlerinin arzularını tanımayarak yaparlar. Efendi köleyi objeleştirir ve köle temel olarak ölüm korkusundan dolayı tanınma arzusundan vazgeçer. (Efendinin bunu yapmaktaki amacı kölenin yemek için yemek malzemesi üretmesi, pişirmesi ve efendiye mükellef bir sofra kurmasıdır. Karşılığında efendi, köleye ölmeyeceği kadar yemek verir. Köleleri bir araya getirir onlardan asker yapar, ordu kurar sizi koruyorum der. Köleler birbirinden habersiz efendiye hizmet eder. İnsanlar Sitesi, sonra da insanlar devleti böyle oluştu.) Bu sebepten ötürü, boyunduruk altına giren kişide bir bilinç oluşur. Diğer kişiyi efendi olarak tanıyıp, kendilerini köle olarak görmeye başlarlar. Bundan dolayı, kişisel farkındalıkları gelişmemiştir ve önemli olan tek şeyin efendilerinin düşünceleri olduğunu kabul ederler. Bu efendi – köle diyalektiğinin temelini oluşturur. Önemli olan tek şey bunun üretime yansımasıdır. Efendi ham madde ya da kölelerin çalışmalarıyla dönüştürdükleri “şeyle” etkileşime geçmezler. Bunun karşılığında köle o şeyle yalnızca dönüştürmek için etkileşime girer fakat, bu dönüştürdükleri şey onların olmadığı gibi, onların tüketimi için de değildir. Tuğlaları dizen işçidir ama, ev ona ait değildir.

İnsanlık Tarihin başlangıcından beri, hükmedenler ve hükmedilenler olmuştur. Efendi kitleler tarafından kabul edilir ve köleler kabul ederler. Köleler otonom bireyler olmaktan vazgeçerler ve efendileri tarafından şekillenen bir şey haline dönüşürler.Bu hüküm meselesi yüzünden, efendi köleyi kendi için çalışmaya zorlar. Çalışmak kölenin yaratıcı süreci değildir. bunun yerine, onları işin nesnesi haline getirir. Fakat bu ilişkinin sonunda, efendi hayatta kalabilmek için köleye bağımlı olur ve durum her zaman tersine dönebilir. Köle efendinin vazgeçilmezidir fakat, efendi köle için vazgeçilmez değildir.

Tarihsel süreçte kölelerin isyanını önlemek için getirilen demokratik sistemlerde efendilerin egemenliğini sürdürmesi için seçimler yapılır, seçim sonucu efendilerin adı değişir, köleler değişmez. Kaptan değişir, gemi değişmez. Her seçim sonucunda kölelerin ürettiği pastanın paylaşımını gene efendiler belirler, Kölelere verilen pay arttığı ölçüde, “daha iyi bir Demokrasi oldu” denir. Ey köleler üreten sizsiniz, üretmek için efendiye ihtiyacınız yok, demiş Aslan. Aslında efendinin diğer adı “Yönetici”, köleninse “Yönetilen”dir.

Ve öyküsüne devam eden  Aslan arkadaşlarına  demiş ki: İnsanlar dünyasında yalnızca bir kişi "köylü milletin efendisidir" demiştir. "Hizmetkar olamaya geldik derler" hizmet için varız yanılsamaları ve oluşturulan algılarla sinema oynar, köleler izler. Pastadan en fazla payı kapmaktır marifet. Zaman zaman Spartaküs’ler  köleleri her türlü araç ve entrika ve düzenbazlıklarla  uyutuldukları uykudan uyandırmaya çalışır, kimi başarılı olur, kimi başarısız. Toplumda ki tüm kölelerin birer Spartaküs olduğunu düşündüğümüzde efendilerin vay haline, gerek kalmaz köle kanıyla, emeğiyle caka satan ve dediği destur yöneticiye! Her kölenin Spartaküs olması dileğiyle demiş Yaralı Bilge Aslan”.

Öyküyü beğenenler el kaldırsın!

AYDIN İLİ HAKKINDA VE “AYDINI TÜRKİYE'NİN İLK BEŞ VİLAYETİ ARASINDA YER ALMASINI SAĞLAYACAK FİKİR PROJE BELGESELİ”inde, ana başlıklarını verdiğimiz  projelerin her biri için, sonbahar ve kış aylarında Konuk Yazarı olduğum Gazetenin organizasyonuyla konferanslar vererek anlatma fikri sıcak geldi. Güzel bir İstanbul sabahından Saygı ile…

Korkmaktan korkma, insanı, doğayı severek, ve dahi çiçeği koklayarak çık, içindeki yolculuğa, sorular sor içindeki Sen’e. İşte o zaman olursun Büyük İnsan; Aristo, Yunus, Pir Sultan, Hacı Bektaş, Ya da Mevlana... Korkmaktan kork, haram lokmadan, kul hakkı yemekten, din bezirganlığından…

27.07.1994  tarihli Milliyet Gazetesinin “Aydın’da Kalkınma Atağı”  başlıklı  Aydın Valisi Kadir Uysal’ın demeci.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Kent Sokakları
 
Etiketler: Sabahattin Azazi, Aydın, proje, aslan, arkadaş, öykü
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
5
3
17
25
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
42
0
7
6
12
25
6
Alanyaspor
42
0
7
6
12
25
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
37
0
8
7
10
25
9
Antalyaspor
33
0
6
12
7
25
10
Göztepe
32
0
9
8
8
25
11
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
12
Sivasspor
31
0
7
10
7
24
13
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
27
0
10
9
6
25
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
BB Erzurumspor
25
0
12
7
6
25
18
Başakşehir FK
24
0
13
6
6
25
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
14
5
5
24
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı