Haber Detayı
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 10:24 Bu haber 318 kez okundu
 
Gelecekten Haber Veren Tanrı’nın Tapınağı;
Apollon Didymaios kehanetiyle ünlü olan Didyma; coğrafi olarak, Miletos’un güneyinde, Ionia bölgesinin güney sınırlarını oluşturan Poseidon burnunda ve kıyıdan içeride yer alır.
KÜLTÜR Haberi


Apollon Didymaios kehanetiyle ünlü olan Didyma; coğrafi olarak, Miletos’un güneyinde, Ionia bölgesinin güney sınırlarını oluşturan Poseidon burnunda ve kıyıdan içeride yer alır. Günümüzdeki yerini daha net söylemek gerekirse Aydın’ın şirin bir ilçesi olan Didim’de yer almaktadır. Didyma bir antik kent değil, gelecekten haber almak ve sorularına cevap bulmak isteyen antik çağ insanları tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir kutsal mekândır. Pausanias bu bilicilik ocağının İonlardan önce de var olduğunu söyler ve köklerini Apollon’un sevgilisi Miletoslu Brankos’a dayandırır. Apollon bir gün Miletos’un güneyinde çobanlık yapan Brankhos’a rastlar ve çok sever. Brankhos’a biliciliğin sırlarını öğretir. Çoban Brankhos da bugün Apollon Tapınağı’nın yerinde bulunan defne ormanı ve su kaynağının yanına Apollon adına bir tapınak inşa eder. Bu yüzden kehanet ocağını Brankos oğulları adı verilen soylu rahip ailesi uzun yıllar yönetmiştir.

Didim’de ilk kazı çalışmaları Newton’un yönetiminde İngiliz arkeologlar tarafından 1858 yılında başlatılmıştır. Bu dönemde ilk kazısı yapılan yer kutsal yoldur. Miletos antik kentinden Apollon Tapınağı’nın girişine uzanan, her iki tarafında heykeller bulunan görkemli bir kutsal yoldu. Apollon Tapınağı’nın kazı çalışmaları ise ilk olarak 1872 yılında O. Rayet ve A. Thomas kontrolünde Fransızlar tarafından başlatılmıştır. Kazılarda ilk amaç Apollon’un kült heykelini bulmaktı ancak 2 yıl süren çabalara rağmen kült heykelini bulamadılar. M.Ö 494 yılında Lade Deniz savaşından sonra Persler tarafından yağmalanarak, Tanrı Apollon’un heykeli İran’a götürülmüştü. Ancak İskender’in komutanlarından Seleukos’un emriyle, M.Ö. 300 dolaylarında tapınağın inşasına başlanmıştı ve İran’a kaçırılan Apollon heykelini geri getirtmişti. Yapılan kazı çalışmalarında heykel bulunamayınca sadece tapınağın ölçüleri ve plan özellikleri belirlenebilmiştir. Günümüzde kazı çalışmaları çok büyük özen ve dikkatle, özellikle kutsal yol alanında devam etmektedir.

Ephesoslu Paionios ve Miletoslu Daphnis mimarları tarafından dev boyutlarda ince ve uzun olarak yapılan tapınak 2 evreden oluşmaktadır. İlk evresi Arkaik olarak adlandırdığımız döneme M.Ö. 560 yılına tarihlendirilir ve Perslerin Miletos’u ele geçirmesi, tapınağı yakıp yıkmasıyla son bulur. Ancak yukarıda da değindiğim gibi İskender’in gelişiyle birlikte yeniden bir canlanma yaşanır ve İskender’in komutanlarından Seleukos’un emriyle, Helenistik dönemde M.Ö. 300 dolaylarında bugün kalıntılarını gördüğümüz tapınağın inşasına başlanır. Miletos yakınlarında, Menteşe Dağları’nda bulunan mermer ocağının beyaz mermerleri ile inşa edilmeye başlanmış bu tapınak hiç bir zaman tam olarak bitirilememiştir. Bu uzun süren ve bitmemişlik durumu, her dönemde tapınağın dönemsel yeniliklerini alarak, mimari elemanlarında çeşitliğe gitmesini sağlamıştır. Bahsettiğim çeşitliliğe örnek verecek olursak, tapınağın dışındaki kaidelerde Efes tipi kaide kullanılırken iç kısımlarında Attik tip kullanılmıştır. Daha anlaşılır bir örnek vermek gerekirse tapınağın önden görünen kısmında pencereler vardı ve Yunan mimarisinde tapınaklarda böyle bir özellik göremeyiz. Muhtemelen bu özelliği Mısır’dan aldılar.

APOLLON VE KEHANET

Yunan Mitolojisinde Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollon’un ışık, müzik gibi bir çok yeteneklerinden en öne çıkanı biliciliktir. Geleceği gördüğüne inanılmaktadır. Antik çağda Yunan halkı Apollon’a danışmadan büyük adımlar atamazdı. İnsanlar önce Apollon tapınağına gider, sunular sunarlardı. Sonra oradan cevabı alır ve o cevaba göre hareket ederdi. Fakat bu kehanetler hiçbir zaman kişiye kesin bir yargı ile bildirilmezdi. Ucu hep açık bırakılırdı. Biliciliğin İlkçağ dönemlerinde geliştiğini ve büyük bir rol oynadığını tarihçiler sürekli dile getirmiştir. Bu sanat, bilicilik merkezi için tükenmez bir gelir kaynağı olmuştur. Tanrılar aracılığıyla geleceği görmek, kehanet veya bilge öğütler insanlığın her daim ilgisini çekmiş ve bilicilik merkezleri ortaya çıkmıştır.

Bugün bile geriye kalan halini görmeye gittiğiniz de tapınağın büyüklüğü ve görünüşü sizi etkilemeye yetiyor. Tapınağa geldiğinizde sizi Medusa başları karşılamaktadır. Medusa, Yunan mitolojisinde adı geçen, kendisine bakanı taşa çeviren lanetlenmiş, yılan saçlı efsanevi kadındır. Tapınağı gezerken yukarıda anlattığım yarım kalmışlığı gösteren bir kaç belirti görebilmenizi sağlayacak ip ucu vermek istiyorum. Bazı sütunların yivli bazılarının düz olduğunu göreceksiniz, sütunlar buraya getiriliyordu ve ince işleri tapınak alanında yapılıyordu. İnşası hep devam ettiği ve yarım kaldığı için sütunların hepsi yivlenemedi. Bir diğeri ise sütunların arasında kalan duvarı incelediğinizde dışa doğru çıkıntılar göreceksiniz, eğer törpülenebilseydi o şekilde görünmeyecekti.

Bu gezinin beni etkisi altına alan en önemli anını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra yolunuz düşerse anlattığımı düşünerek gezersiniz. Tapınağın basamaklarından çıkıp pronaos dediğimiz tapınağın ön kısmına geldiğinizde, 2 kenarda rahibelerin naos’a yani tapınağın içine girmek için kullandıkları tonuzlu geçişleri göreceksiniz. Heyecanlı kısmı ise Antikçağ’da yaşamış insanlar bile bu alana giremezken (rahibeler haricinde içeri girmek yasaktı) bizler bugün o alana girebiliyoruz ve istediğimiz yere dokunuyoruz. Bunları düşünerek tapınağa adım attığımda gerçekten büyülendim! Mitolojilerde anlatılan kuyu oradaydı, tanrının kehaneti seslendiğine inandıkları kuyu gerçekti. İçeriye insan girmemesine rağmen tapınak içeriden dışarıya doğru bakıldığında bile gösterişini asla yitirmiyordu. Tapınak, Tanrı Apollon için yapılmıştı.

Tapınağın büyüsünde kalmışken kehanetlerin nasıl yapıldığına da göz atmadan bu yazıyı bitirmeyelim. Örneğin Helenistik dönemde yaşıyorsunuz ve gelecekten bilgi almak istiyorsunuz. Öncelikle zengin olmanız ve yanınıza kurban edilecek bir hayvan alıp kutsal yola düşmeniz gerekiyor. Kahinler kehanette bulunmadan 3 gün boyunca oruç tutuyorlar ve kutsal suyla yıkanıyorlar. Bu süre boyunca siz de tapınağın çevresinde konaklayarak bekliyorsunuz. Birileriyle tanışıp sohbet edip derdinizi anlatıyorsunuz. Bunun üzerine tapınağa gittiğinizde soracağınız soruya kadar her şeyi bilip rahibeler sizi etkisi altına almayı başarıyor. Maalesef bilgi almak için sadece bu kadarı yeterli olmuyor. Aynı zamanda Apollon’un bu kehanete izin verip vermeyeceğini de öğrenmelisiniz. Nasıl mı? Kurban edilecek olan hayvanınız, kutsal suyla yıkanacak ve eğer kurban hareketsiz kalırsa, Apollon isteği onaylamıyor, kurban çırpınır ve kurtulmaya çalışırsa onaylıyor. Daha sonra hayvanınız sunağa yatırılır ve kesilir. Kahinin bulunduğu yere geçilemediğinden, kurban kesildikten sonra içeri yollanacak. Bu arada, sormak istediğiniz soruyu yazılı olarak görevli rahibeye vereceksiniz ve o içerideki kâhine iletecek. Kahin kutsal defne yaprakları çiğneyecek ve kutsal sudan içecek. Özel kokular arasında transa geçecek ve tanrısal kattan gelen kehaneti içeren kutsal sözcükleri haykırarak söyleyecek. Kâhinin içine Apollon’un bir suretinin geldiğine inanılıyordu. Kehanetler rahibeler tarafından yazılacak ve bir kopyası size verilirken öteki kopyası tapınağın arşivinde saklanacak. Her şeyin sonunda elinizde ucu açık bir cevap kâğıdıyla düşünceler içinde evinizin yolunu tutacaksınız

Kaynak Yazar Leyla Aydın

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Kent Sokakları
 
Etiketler: Karyalı Alabandos, Gelecekten Haber Veren Tanrı’nın Tapınağı;
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı