Haber Detayı
22 Temmuz 2021 - Perşembe 11:45 Bu haber 414 kez okundu
 
Kayıp Kıta Mu - Türkler
Mu kıtası veya kısaca Mu, ilk olarak 19. yüzyılda yaşamış yazar ve gezgin Augustus Le Plongeon tarafından Büyük Okyanus'ta yer aldığı ve 14 bin yıl önce batarak yok olduğu ileri sürülmüş, günümüzde bilim çevrelerinde sözde bilimsel bir iddia olduğu kabul gören efsanevi kıtadır. Le Plongen, kıtada Antik Mısır ve Orta Amerika toplumlarının atalarının yaşadığını iddia etmiştir. Kavram daha sonra, kıtanın bir zamanlar Pasifik Okyanusu'nda var olmuş olduğunu iddia etmiş. Konuya ilgi duyan İngiliz Subay James Churchward Hintli bir rahip tarafından Naacall Tabletleri ile tanıştırılır.
KÜLTÜR Haberi


Meksika’da Theotihuacan kalıntılarında Palenk Tapınağının duvarına kazınmış bir yazıda şöyle diyor: 6 Kaan yılı Zak ayı 2. Maluk günü başlayan yer sarsıntısı 13 Şuen’e kadar sürdü.

Mu iki kere kalktıktan sonra denizin dibini boyladı. 64 milyon insan öldü.

Büyük Okyanus’un ortasında Asya ile Amerika arasında bir anakara varmış. Avustralya’nın iki katı büyüklüğünde olduğu sanılıyor.

İddialara göre yaklaşık 12-14 bin yıl önce battığı, 70. 000 yıl öncesinde büyük bir uygarlığın yaşadığı ileri sürülüyor.

Bu konuda ilk iddialar İngiliz James Churcward tarafından ortaya atılıyor. Churchward ömrünün elli yılını bu konuya adamış ve 5 kitap yazmıştır bu konuda.

Churhward 1868 yılında Hindistan’da bir rahiple tanışır.

Rahip onu bir mağaraya götürür.

Orada bazı tabletleri gösterir.

Churcward Hindistan’da öğrendiği, Maya Naga dilini kullanarak tabletleri okur. Tabletlerde “ Ülkemiz Mu battı. Buraya geldik.” denilmektedir, bu olaydan ötürü yaşananlar anlatılmaktadır.

Bu tabletlerin benzeri ve aynı dille yazılmış olanları Meksika’da Mayaların yaşadığı bölgede bulunmuştur.

Gerek Hindistan’da gerek Meksika’da bulunan tabletler üzerinde bilimsel testler yapılmış ve 12-14 bin yıl önce yazıldıkları bulgusu elde edilmiştir. Churcward’a göre Hindistan, Sümer, Kalde, Asur, Eski Yunan... tüm uygarlıklar anayurttan gelenlerin kurduğu kolonilerden başka bir şey değildir. İnsanlığın anayurdu ise Mu’dur. Mu 14-12 bin yıl önce batmıştır. Mu’da 10 ayrı ırktan insan yaşıyordu. İnsanın ilk yaratıldığı yerdi orası. Churchward Pasifik adalarının bu anayurdun batmayan kısımları olduğunu ileri sürer. Buralardaki kalıntılardan elde ettiği bazı sembollerin Hindistan, Mısır, Maya uygarlıkları kalıntılarında da rastlandığını ileri sürerek tezini ispat etmeye çalışır. Ne var ki Churcward’ın tezini çoğu bilim insanı desteklemezler. Günümüzde bazı Kızılderili toplulukların Mu’dan geldiğine inanır.

Eski Mısır yazısı hiyeroglifin Mu’dan geldiğini ileri sürer. Kuzey Mısır’ı kuranların doğudan gelen Mu’ asıllı Raya’lardır. Güney Mısır’ı kuranlar Amerika, Atlantis üzerinden batıdan gelen Maya’lardır.

Hatta ünlü Hint destanı Ramayana Mu’da ortaya çıkmış bir destandır.

Belki Göbeklitepe gibi başka buluntular, tarih konusunda bilgilerimizi kökten değiştirecektir. Mu’nun batışı ile birlikte dağlar yükselmiş, Mu’dan gelenlerin kurduğu birçok şehir toprağa ya da sulara gömülmüştür. Bu kentlerin bulunması bütün bilgilerimizi değiştirebilir.

Atatürk tarihimizle ilgili araştırmalar yaptırırken bu konuya ilgi duymuş. Hatta Churcward’ı Ankara’ya çağırmıştır. Churchward’ın kitaplarını Türkçeye çevirtmiştir.

Ayrıca Tahsin Bey’i Meksika’ya büyükelçi olarak göndermiştir. Tahsin Mayatepek’in bu konuda araştırmalar yapmasını istemiştir.

Tahsin Bey Meksika’da geniş araştırmalar yapmıştır. Sonuçları üç kitap halinde Atatürk’e sunmuştur. Bu kitaplardan ikisi günümüzde Anıtkabir kitaplığındadır. Birisi kaybolmuştur.

Churcward’a göre 70.000 yıl önce Orta Asya’dan Atlas Okyanusuna kadar uzanan bölgede Uygur İmparatorluğu vardı. Güçlü yer sarsıntıları ve seller nedeniyle bu uygarlık batmış. Uygurlardan günümüze Keltler, Basklar ve İskitler kalmıştır.

Tahsin Bey’in araştırmalarına göre Maya, İnka, Aztek toplumlarının birçok gelenek ve görenekleri, kullandıkları araçlar Türklerin kullandıklarına çok benzemektedir.

Mayaların İspanyollar’a karşı direnişine önderlik eden kralın adı Tekün Oman’dır. Yani bizdeki söylenilişine göre Tekin Uman..

Tekin eski Türk devletlerinde genç şehzade anlamında kullanılmakta idi. Son Maya Kralının adının da Ata Hualp olması daha ilginçtir. Hu gök demektir. Yani Gökalp anlamına gelir.

Ayrıca Maya dilinde Türkçe ile çok benzeşen yüzden fazla sözcük vardır.

Ahau: Ağa, Çol: Çolak, Kişe: Kişi

Tepek: Tepe, Kin: Gün, Kiniş: Güneş, Çetün: Çetin, Çekel: Çakıl,

Yaşıl: Yeşil, Koça: Koca, yaşlı,

Toz: Toz, Tup: Dip, Yaş: Yaş

Kaşnak: Kuşak, İçil: İçinde, Kutz: Kuş, Ça: Çam, Kul: Kul, Baat: Balta

Naa: Ana

Gördüğünüz gibi Mayalarla Türklerin akraba olması çok güçlü bir olasılıktır.

Churchward’a göre Mu battıktan sonra Mikronezya, Melanezya ve Polinezya, Yeni Zelanda gibi adalar oluşmuştur. Bu adalarda yaşayan beyaz insanları nasıl açıklamak gerek.

Asya’da Uygurlar, Kıta batmadan önce çok büyük koloni imparatorlukları kurmuşlardı.

Amerika’da Mayalar güçlü iki uygarlık kurmuşlardır. Dolayısıyla Türklerin anayurdu Mu olabilir, bu olasılığı destekleyen birçok bulgu var.

Bilimsel araştırmalara göre Okyanus dibinde silisyum ve alüminyumdan oluşan sial tabakasına rastlanmamıştır. Anakaraların yüzeyinde sial katmanı olması gereklidir. O nedenle Mu’nun efsaneden başka bir şey olmadığı ileri sürülüyor.

Oysa birçok bulgular Mu’nun varlığını ortaya koyuyor sanki.

Ne dersiniz Mayalar ile Türkler akraba olabilir mi?

Küçük bir araştırma yaptım sizler için.. Bir kapı aralamak, tarihe yeni bir bakış açısı getirmek istedim.

İlginize...

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Kent Sokakları
 
Etiketler: Şükrü Çekinmez, Kayıp Kıta Mu - Türkler
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
16
10
1
1
5
7
2
Trabzonspor
15
14
0
3
4
7
3
Altay
15
14
2
0
5
7
4
Beşiktaş
14
14
1
2
4
7
5
Hatayspor
13
14
2
1
4
7
6
Konyaspor
13
11
0
4
3
7
7
Alanyaspor
13
7
2
1
4
7
8
Fatih Karagümrük
11
11
2
2
3
7
9
Galatasaray
11
10
2
2
3
7
10
Kayserispor
11
9
2
2
3
7
11
Adana Demirspor
9
12
2
3
2
7
12
Sivasspor
9
10
2
3
2
7
13
Antalyaspor
8
7
3
2
2
7
14
Gaziantep FK
8
6
3
2
2
7
15
Başakşehir FK
6
7
5
0
2
7
16
Kasımpaşa
6
7
3
3
1
7
17
Yeni Malatyaspor
6
7
5
0
2
7
18
Göztepe
5
7
4
2
1
7
19
Giresunspor
2
2
5
2
0
7
20
Çaykur Rizespor
1
4
6
1
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı