Haber Detayı
24 Kasım 2020 - Salı 17:17 Bu haber 205 kez okundu
 
MAL ve HİZMETLERİ DİJİTAL ORTAMDA SUNUM
AYDIN MAL VE HİZMETLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA PAZARINA DİJİTAL ORTAMDA SUNUMU VE DİJİTAL OFİS PROJESİ)
EKONOMİ Haberi


Merhaba;

Aydın İli hakkında ve “Aydını Türkiye'nin İlk Beş Vilayeti Arasında Yer Almasını Sağlayacak Fikir Proje Belgeseli”  makaleleri dizimize izninizle devam ediyorum.

Önceki makalelerimizde Aydını ve - DİJİTALLEŞME, e-TİCARET,  AYDIN VE ANNE SEPETİ; -AYDIN SÖZLEŞMELİ VE SERTİFİKALI TARIM, MAL VE HİZMETLER ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ;  -AYDIN MAL VE HİZMETLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA PAZARINA DİJİTAL ORTAMDA SUNUMU VE DİJİTAL OFİS PROJESİ projelerimizi anlatmış,  Aydının “TÜİK’e göre 2017 yılında Aydın İli toplam 30.165 milyon TL GSYİH ürettiğini ve kişi başına 28.072 TL gelirle iller sıralamasındaki yeri 22. Sırada olduğunu, bilimsel verilerle ortaya koyduğumuzun aksine, gittikçe fakirleşen Aydının 2020 yılında hasılasını arttırdığını öngörerek ve bu hasılanın ülke ekonomisinin geneli küçülürken, tersine Aydın ekonomisinin büyüdüğünü ve 30 milyar TL’ye yükseldiğini varsayımından hareketle, İstanbul’da, hepimizin bildiği adı “gizlilik ve ticari sırra saygı nedeniyle adı verilmeyen bir e-ticaret firmasının”  yıllık hasılasının 2020 yılının ilk sekiz ayında Covit 19 pandemi katkısı da göz önünde bulundurularak asgari 7-8 kat arttığını, yaklaşık 140-150 milyar TL civarında hasıla gerçekleştirmesi beklenildiğini, örneğini verdiğimiz şirketin 5 adet Aydın hasılasına ulaşmış olduğu sonucuna ulaştığımızı; bu sonuçtan hareketle;“E-ticaretin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyümeye devam ettiğini; hayatımıza giren küresel bir salgın olan Covıd-19 ile birlikte Dünya’da ve ülkemizde dijitale hızlı bir yönelim gerçekleştiğini; dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücünün e-Ticaret” olduğunu, bu bağlamda Aydın potansiyelini “Heredoth’un, gökyüzünün altındaki en güzel yer yüzü” diye nitelendirdiği  ve “çay dışında hemen her bitkinin yetiştiği”, “sopayı diksen yeşerir”, “yer altı enerji ve maden deposu”, “yer üstü her kaynağa sahiptir”, deyişlerini zikrederek; herkesin ilk kez duyacağı  “Anne Sepeti” adını verdiğim “marka”yla ve  İlk makalemde aşağıda başlıklarını zikrettiğim proje başlıklarıyla “AYDIN’I TÜRKİYE’DE İLK BEŞ İL ARASINA YÜKSELTMENİN” birinci ve en önemli projelerinin dijital ekonomi, e-ticaret, ve Anne Sepeti, Sözleşmeli Sertifikalı Tarım, Aydın Mal Ve Hizmetlerini, Türkiye Ve Dünya Pazarına Dijital Ortamda Sunumu Ve Dijital Ofis Projeleriyle gerçekleşeceğini belirtmiştik.

Bugünkü makalemizde;  dördüncü proje olarak AYDIN İLİNİN MARKA İL HALİNE GETİRİLMESİ PROJESİ ayağını işleyeceğiz. Önceki makalelerimizde zikrettiğimiz gibi binlerce yıl önce Büyük Menderes Irmağının suladığı bereketli ovalar üzerine kurulmuş olan Aydın, doğal kaynakları ve beşeri potansiyeli ile sadece Ege’de değil, Türkiye’de de önemli bir konumdadır. Aydın, antik çağın eşsiz nitelikteki kent ve tapınakları ile muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Kent coğrafi konumundan ötürü birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve her bir uygarlık bölgede kendi izlerini bırakmıştır.

Antik çağın Afrodisias, Milet, Alinda, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerinde doğan filozofları Thales, Anaksimender ve Anaksimenes’i, Aşk Tanrıçası Afrodit’i, tarihçi ve coğrafyacı Hekatais’u, şehir plancısı ve mimar Hippodamos ile Ayasofya'nın Mimarı İsidore’u yetiştirmiş olan Aydın; Kuşadası ve Didim gibi sahil ilçeleriyle turizm açısından Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biridir. Günümüzde yüz binlerce turist Aydın’ı ziyaret etmekte, sahip olduğu antik çağ kentlerinde geçmişin izleriyle buluşmaktadır.

Aydın İli toprak, iklim, topoğrafik yapı ve ekolojik özellikleri ile polikültür tarıma elverişlidir. Tarımın her kolunda yetiştiriciliğin yapılabildiği güçlü bir potansiyele sahiptir. 2019 yılı sonu itibariyle Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Ülkemizin nüfusu 83.154.997,  İl nüfusu ise 1.110.972 kişidir. Buna göre Ülkemiz Nüfusunun %1,33’ü İli sınırları içerisinde yaşamaktadır. Nüfus artış hızı binde 11,7’dir. İl nüfusunun %49,74’ü erkek (552.626), %50,26’sı (558.346) kadındır. Kilometrekareye 140 kişi düşmektedir.

Ülkemiz tarımsal üretimindeki Aydının payı % 3,5 civarındadır. Tarım sektörü içerisinde bitkisel üretim, hayvancılık, balıkçılık önemli alt sektörlerdir. Bitkisel üretimde en önemli ürünler incir, zeytin, kestane, pamuk ve narenciyedir. İl son yıllarda hayvancılık alanında da atılım içerisine girmiştir.

Aydın, her ne kadar bir tarım ve bir turizm kenti olarak bilinmekte ise de, sanayileşme sürecini yaşamaktadır. Bu doğrultuda yüksek katma değeri artırıcı, teknolojiyi kullanacak yeni işletmelerin kurulması önem taşımaktadır.

Aydın’da incir, zeytin, kestane, çilek, narenciye, pamuk, et ve süt ürünleri, gibi ürünlerin bol miktarda bulunması bu ürünleri işleyecek sanayi tesisleri için cazip imkânlar sunmaktadır. Mevcut yedi organize sanayi bölgesi ile ilimizde gıda, tarım ve hayvancılık sektörleri yanında zengin feldspat ve kuvars rezervleri de bulunmakta olup, bu madenleri işleyerek katma değer yaratacak seramiğe ve türevlerine dönüştürecek yatırımcılar beklenmektedir.

Aydın; kara, demir, deniz ve hava yolu taşımacılığı imkânları ile gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahiptir. Aydın-İzmir otoyolu, yenilenen İzmir-Aydın-Denizli demiryolu, yılda 2.400 gemi kapasitesine sahip Kuşadası Limanı, 525 tekne kapasitesine sahip Kuşadası Yat Limanı, 1.100 tekne kapasitesine sahip Didim Yat Limanı ve Aydın-Çıldır havaalanı, Aydın İlinin ulaşım altyapısının ana eksenlerini oluşturmaktadır. Öte yandan, Aydın’ın, İzmir Adnan Menderes Hava Alanına ve ülkemizin en önemli ihracat kapılarından İzmir Limanına olan yakınlığı, İlde yatırım yapmak isteyen müteşebbisler için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca arzu eden işletmelere doğalgaz hizmeti verme olanağı mevcuttur.

Tarım, turizm, sanayi ve ulaşım altyapılarına özet olarak değindiğimiz “Aydın İlini Marka İl” haline getirmek hiçte zor değildir. Bunun için içeriklerini yakın bir süreçte düzenleyeceğimiz konferanslarda anlatacağım;

A-Çiftçiliğin Endüstriye Dönüştürülmesi:…

B-Kaliteli Ve Sertifikalı Tarımsal Ürünler Ve Gıda Maddeleri Üretimi…

C-Tarımsal Yaş, Kuru Sebze Ve Meyveleri, Hayvansal Ürünleri,  Sözleşmeli Kooperatif, Birlikler, Bireysel Çiftçi Veya Çiftçi Örgütlerinden Alım, Kalite Kontrol Ve Paketleme İlçe Tesisleri…

D-Tarımsal Yaş, Kuru Sebze Ve Meyve Ürünlerinin İki Günde Yurt İçindeki Nihai Tüketiciye Ulaştırma Dijital Ofisi…

E-Tarımsal Kuru Sebze Ve Meyve Ürünlerinin Yurt Dışındaki Nihai Tüketiciye Ulaştırma Dijital Ofisi…

F-Tarımsal Yaş Sebze Ve Meyve Ürünlerinin Günlük Yurt Dışındaki Nihai Tüketiciye Uçakla Ulaştırma Ofisi…

G-Tarımsal Kuru Sebze Ve Meyvelerin Yüksek Katma Değere Kavuşturarak Dijital Pazarlanması Projesi (Adımıza Tescilli Üzerinde Afrodisias, Tralleis, Apollon Tapınağı, Meduza Figürlerinin Kabartma Şeklinde Yer Alan Ambalaj Kutusu Gibi Hatıra Kutularda Kestane Hamuru, Kestane Tatlısı, Kestane Maması, İşlenmiş İncir Ürünleri, Zeytin, Patlıcan, Kabak Reçeli, Kapari, Kekik Salatası, meyve ve sebze unları ve yağları v.s) gibi projelerin uygulanması gereklidir.

Aydının Türkiye'nin ilk beş vilayeti arasında yer almasını sağlama fikir belgeseli projesindeki diğer projelerin altını doldurmaya önümüzdeki makalelerimizde devam edeceğiz.

Esen kalın. Saygı ile…

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Kent Sokakları
 
Etiketler: Sabahattin Azazi, MAL ve HİZMETLERİ DİJİTAL ORTAMDA SUNUM
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı