Haber Detayı
21 Aralık 2020 - Pazartesi 12:52 Bu haber 270 kez okundu
 
YEREL YÖNETİM DİJİTAL OFİSİNCE PAZARLANMASI, ENERJİ KULLANIMI
Aydın yerel yönetim dışı gıda sanayi, turizm endüstrisi ve diğer hizmetlerin yerel yönetim dijital ofisince pazarlanması organizasyonu projesi ve temiz jeotermal enerji kullanımı projesi.
EKONOMİ Haberi


Merhaba;

Aydın İli hakkında ve “Aydını Türkiye'nin İlk Beş Vilayeti Arasında Yer Almasını Sağlayacak Fikir Proje Belgeseli” makaleleri dizimize izninizle devam ediyorum.

Önceki makalelerimizde Aydını ve - DİJİTALLEŞME, e-TİCARET, AYDIN VE ANNE SEPETİ; -AYDIN SÖZLEŞMELİ VE SERTİFİKALI TARIM, MAL VE HİZMETLER ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ;  -AYDIN MAL VE HİZMETLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA PAZARINA DİJİTAL ORTAMDA SUNUMU VE DİJİTAL OFİS, AYDIN İLİNİN MARKA İL HALİNE GETİRİLMESİ projelerimizi anlatmış,  Aydının “TÜİK’e göre 2017 yılında Aydın İli toplam 30.165 milyon TL GSYİH ürettiğini ve kişi başına 28.072 TL gelirle iller sıralamasındaki yeri 22. Sırada olduğunu, bilimsel verilerle ortaya koyduğumuzun aksine, gittikçe fakirleşen Aydının 2020 yılında hasılasını arttırdığını öngörerek ve bu hasılanın ülke ekonomisinin geneli küçülürken, tersine Aydın ekonomisinin büyüdüğünü ve 30 milyar TL’ye yükseldiğini varsayımından hareketle, İstanbul’da, hepimizin bildiği  bir e-ticaret firmasının”  yıllık hasılasının 2020 yılının ilk sekiz ayında Covit 19 pandemi katkısı da göz önünde bulundurularak asgari 7-8 kat arttığını, yaklaşık 140-150 milyar TL civarında hasıla gerçekleştirmesi beklenildiğini, örneğini verdiğimiz şirketin 5 adet Aydın hasılasına ulaşmış olduğu sonucuna ulaştığımızı; bu sonuçtan hareketle;“E-ticaretin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyümeye devam ettiğini; hayatımıza giren küresel bir salgın olan Covıd-19 ile birlikte Dünya’da ve ülkemizde dijitale hızlı bir yönelim gerçekleştiğini; dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücünün e-Ticaret” olduğunu, bu bağlamda Aydın potansiyelini “Heredoth’un, gökyüzünün altındaki en güzel yer yüzü” diye nitelendirdiği ve “çay dışında hemen her bitkinin yetiştiği”, “sopayı diksen yeşerir”, “yer altı enerji ve maden deposu”, “yer üstü her kaynağa sahiptir”, deyişlerini zikrederek; herkesin ilk kez duyacağı “Anne Sepeti” adını verdiğim “marka”yla ve İlk makalemde aşağıda başlıklarını zikrettiğim proje başlıklarıyla “AYDIN’I TÜRKİYE’DE İLK BEŞ İL ARASINA YÜKSELTMENİN” birinci ve en önemli projelerinin dijital ekonomi, e-ticaret, ve Anne Sepeti, Sözleşmeli Sertifikalı Tarım, Aydın Mal Ve Hizmetlerini, Türkiye Ve Dünya Pazarına Dijital Ortamda Sunumu ve Dijital Ofis Projeleriyle gerçekleşeceğini belirtmiştik.

Bugünkü makalemizde;  beşinci proje olarak Aydın Yerel Yönetim Dışı Gıda Sanayi, Turizm Endüstrisi Ve Diğer Hizmetlerin Yerel Yönetim Dijital Ofisince Pazarlanması Organizasyonu Projesine başlık olarak değinip altıncı proje olarak Aydında çok tartışmalı ve kamuoyunun tepkisini çeken jeotermal enerji kullanımına değinmek istiyorum: Bir farkla jeotermal enerjinin  ilkel bir şekilde kullanılıp kamuoyunun tepkisini çeken ve biraz maliyet gerektiren atıklarının doğaya salınması şeklinde değil, “temiz suyun yer altında ısıtılıp temiz suyun kullanımı” farkıyla. Avustralya’da elin oğlu yerin 5000 m derinliklerine inip temiz suyu sıcak kayalarda ısıtıp yeryüzüne çıkarıyor da, yer altı adeta kaynayan enerji olan Aydın'da 1000 ile 1500 m arasında neden ısıtılmasın! Aydın İli jeotermal enerji varlığı bakımından Avrupa da birinci, Dünyada ise yedinci sıradadır. Ülkemizdeki jeotermal potansiyelin % 70’i İlimizde bulunmaktadır. Sahip olduğu jeotermal potansiyel ile elektrik üretimi, seracılık ve termal turizm sektörlerinde cazip yatırım olanaklarına sahiptir. Gelecekte enerji üssü olması beklenilen ve hali hazırda çok sayıda elektrik santraline sahip Aydın, büyük bir rüzgâr enerjisi potansiyeline de sahip bulunmaktadır. Ancak jeotermal elektrik santrallerinin tarımsal üretimi, çevreyi, doğayı ve havayı saldıkları sülfürlü, borlu, karbonlu ve diğer gazlarla kirlettikleri görülmekte ve Aydın Kamuoyunda büyük tepkiye ve bir infiale yol açmaktadır. Jeotermal Elektrik Santrali İşletmelerinin tarımsal üretimi, çevreyi, doğayı ve havayı kirletmeyecek şekilde kullanım maliyetlerine katlanmaları, yani karlarının bir kısmını sahip oldukları ruhsatlı sahalarda, santrallerinin ihtiyacı olan sıcak suyu veya buharını, yer üstünden yer altına enjekte edecekleri temiz suyun yer altındaki sıcak ısı potansiyelden faydalanarak ısıtmaları ve santrallerini bu şekilde çalıştırmaları, ayrıca elde edilen sıcak su veya buharının konutlarda, organize sanayi bölgelerinde, sanayi tesislerinde, turizm tesislerinde ısıtma, soğutma, sıcak su ihtiyacının giderilmesinde kullanımını benimsemeleri sağlanmalıdır. Dünyada temiz sıcak suyun yer altına enjekte edilmek suretiyle 5000 metreye kadar dahi inip o noktadaki ısı enerjisinden faydalanarak 200-300 santigrat derecede ısıtılıp tekrar yeryüzüne çıkaran çok sayıda örnekler mevcuttur. Bu husus göz önünde bulundurularak Yerel ve Merkezi idarenin özellikle büyük bir tarımsal potansiyeli ve üretimi bulunan Aydın ve diğer iller için tarımsal üretimi, çevreyi, doğayı ve havayı saldıkları sülfürlü, borlu, karbonlu ve diğer gazlar ile Menderese salınan akışkanlarla kirleten Jeotermal Elektrik Santrali İşletmelerine yapılacak kanuni düzenlemelerle yaptırım getirmelidir. Aksi durumda yani mevcut statükonun korunması durumunda Aydın halkı ve tarımı durumdan artan derecede olumsuz etkilenecektir. Bizler temiz suyu yer altında ısıttığımız ya da çevreye zararlı olmayan jeotermal akışkanda eşanjörusuluyle elde ettiğimiz temiz sıcak su varsayımından hareketle

- Kış Aylarında Aydın İli Konutlarının (Aylık Ortalama 200 TL Gibi, Kömür ve Doğalgazın ¼ Fiyatından Da Ucuz), Sahil Sitelerinin, Sanayi Tesislerinin, Organize Sanayi Bölgelerinin, Turizm Tesislerinin

-Ucuz Isı,

-Temiz Sıcak Su,

-Elektrik Enerjisi Üretimi (Üretilen Elektrik Aydın Halkına Piyasa Koşullarının Yarı Fiyatına Verilecektir) Temini Projesi…

(Aydın İlindeki Jeotermal Kaynakların Kullanımı Ve Yapılabilirliğin Tespiti Ve Bu Konuda 1980’li Yıllardan Beri Sürdürülen Tartışmaların Aydın Kamuoyunda Kuşkuya Yer Bırakmayacak Bilimsel Bir Şekilde Sonuca Ulaştırılması Amacıyla, Valilik İl Planlama Ve Koordinasyon Müdürlüğünü Yürüttüğümüz Esnada “Aydın Jeotermal Projesi’nin (Ajp) Yapılabilirliği” Adıyla 05 Haziran 2009 Tarihinde Bir Çalışma Başlatılmıştır. Çalışma Tüm Kamu Kurumlarına, Belediyelere Ve Muhtarlıklara Bildirilmiş, Ancak Dönemin İl Özel İdaresinde Nitelikli Ve Donanımlı Kadronun Bulunmayışı Sonucu Proje Tamamlanamamıştır.)

-Konutların Aynı Yöntemle Temiz Sıcak Su Kullanılarak Yaz Aylarında (Aylık Ortalama 200 TL Gibi, Elektrik  Fiyatından Da Yaklaşık ¼Ucuz) Soğutulması Projesi….

- Temiz Suyun Yer Altında Isıtılarak, Kış Aylarında Turizm Tesislerine İletilerek Turizmin 12 Aya Yayılması Projesi:

-Temiz Sıcak Suyun Seracılıkta kullanılması Projesi…

-Jeotermale Hayır, Temiz Suyun Yer Altında Isıtılmasına Evet Projesi:

A-Yer Altı Isısı Kullanılarak Temiz Suyun Yeteri Derecede Isıtılması Ve Jeotermal Kaynakla Çalışan, Çevreye Zarar Veren Jeotermal Santrallerin Bu Yöntemle Havaya Verdiği Zararlı Gazların Önlenmesi Projesi:

B-Temiz Isı Ve Elektrik Enerjisi İçin Belediyelere Finansmanında Uluslararası Hibe, Ucuz Ve Uzun Vadeli Fonlar Temini Projesi:… tasarılarımızı hayata pek ala geçirebiliriz. Sıraladığımız bu projeler hayat bulduğunda Aydın halkı bu zenginlikten doğacak değerleri paylaştığında sağlanacak fayda ve dışsal faydalar ile hayal bile edilemeyecek refah ve zenginliğe kavuşacaktır. Gerçekten de Aydın Türkiye'nin ilk beş ili arasına girmenin en önemli adımlarından birini gerçekleştirmiş olacaktır.

Aydının Türkiye'nin ilk beş vilayeti arasında yer almasını sağlama fikir belgeseli projesindeki diğer projelerin altını doldurmaya önümüzdeki makalelerimizde devam edeceğiz.

Esen kalın. Saygı ile…

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Kent Sokakları
 
Etiketler: Sabahattin Azazi,YEREL YÖNETİM DİJİTAL OFİSİNCE PAZARLANMASI, ENERJİ KUL
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
5
3
17
25
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
42
0
7
6
12
25
6
Alanyaspor
42
0
7
6
12
25
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
37
0
8
7
10
25
9
Antalyaspor
33
0
6
12
7
25
10
Göztepe
32
0
9
8
8
25
11
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
12
Sivasspor
31
0
7
10
7
24
13
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
27
0
10
9
6
25
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
BB Erzurumspor
25
0
12
7
6
25
18
Başakşehir FK
24
0
13
6
6
25
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
14
5
5
24
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı